LETNÍ PROJEKT

LETNÍ PROJEKT DIVADLA T.E.J.P. - VÝZVA

Zveme Vás ke spolupráci na Letních divadelních projektech:
Divadlo na Staré plovárně, Jihlava 21.7.–5.8.
Divadlo na Štěpnickém rybníku, Telč 10.8.–18.8.

ZAČÍNÁME V SOBOTU 21. 7. 2018 V 10:00 NA STARÉ PLOVÁRNĚ V JIHLAVĚ,
GPS SOUŘADNICE: 49.3886487,15­.60528320000003


O co jde?
Základní myšlenkou Letních projektů Divadla T.E.J.P. je setkání profesionálů a jedinců z řad široké veřejnosti, se zájmem o divadlo, kteří spolu budou v průběhu projektu společně tvořit a díky svým odlišným přístupům a profesím se vzájemně inspirovat. Takto vzniklá energie dokáže společně s atmosférou daného místa vytvořit působivé představení. V představení využíváme mimo jiné i masek, obřích loutek, kinetických objektů, akrobacie, stínoherní divadlo a cirkusové techniky. Fascinovat se necháváme nejen ohněm a vodní hladinou, ale hlavně místem ve kterém se nacházíme, jde o tzv. „site specific“ projekt.

Co je „site specific“ projekt?
Je to umění, které je zasazeno do kontextu určitého prostoru. Divadelní představení tak závisí na konkrétním místě a jeho atmosféře, jež je zároveň hlavním zdrojem inspirace pro vznik příběhu.

Jak Letní divadelní projekty probíhají?
V první fázi projektu, která obvykle trvá po dobu jednoho až dvou týdnů je tvůrčí dílna. V průběhu dílny projdeme všemi stádii vzniku divadla od dramaturgie, scénografie, výroby loutek, přípravy kostýmů, přes hudbu, pohyb, až po nazkoušení konkrétního divadelního představení. Druhou fází je prezentace vzniklého divadelního představení, která se odehraje po dva až tři závěrečné večery, a to pod širým nebem v místě konání projektu.
 

Komu jsou Letní divadelní projekty určeny?
Jako každý rok zveme k účasti na projektech herce, performery, akrobaty, výtvarníky, muzikanty, tanečníky i zájemce z řad široké veřejnosti. Projekt je otevřený a zúčastnit se může opravdu každý nehledě na předchozí zkušenosti.

Jaká je historie projektů?
Letní divadelní projekty divadla Tejp zasáhly od roku 2011 až dodnes už tři místa v našem regionu – Loučky nedaleko Vílance, Starou plovárnu v Jihlavě a město Telč. Fotografie a videa z jednotlivých projektů najdete na naší Facebookové stránce – Letní projekty Divadla Tejp.

O čem se letos bude hrát?
Budeme vyprávět o jedné vesnici, o řádu věčnosti, mládí, dospělosti, smrti, zažijeme jaro, léto podzim i zimu. Společně zavnímáme věci, které jsou nadčasové a rezonují s dnešní dobou. Opírat se budeme o lidovou písničku a vytvoříme mozaiku, která bude hovořit obrazem a písní.

Kdy a kde se to stane?
Divadlo na Staré plovárně, Jihlava 21. 7. – 5. 8. (představení 3., 4. a 5.) Divadlo na Štěpnickém rybníku, Telč 10. 8. –18. 8. (představení 17. a 18.)

Co když nemůžu všechny termíny?
Pokud se nemůžete zúčastnit celého projektu, nic se neděje, důležitá je návaznost na představení. Čím více se bude blížit den D, tím více bude Vaše přítomnost žádoucí. Na konkrétních věcech a důležitých zkouškách se domluvíme na místě, v průběhu projektu.

Musím něco platit?
Od účastnických poplatků se pro rok 2018 odpustilo.

Kde budeme spát a co sprcha?
V místech konání projektů je vše zajištěno sprchy, toalety i možnost přespání. V Jihlavě máme zázemí v tělocvičně přilehlé školy a v Telči v Panském dvoře v jednom ze společenských sálů. Samozřejmě si můžete přivést i vlastní stan nebo řešit přespávání po své ose.

Jak to bude s jídlem?
V Jihlavě budeme obědy objednávat a dovážet nám je budou přímo na místo. V Telči jsme blíže k městu, a tak budeme vyrážet přímo do restaurace. První den projektu v so 21. 7. si jídlo zařiďte samostatně. Stravu si platí každý sám. Na místě bude dispozici lednice, plotýnky, rychlovarná konvice, toustovač, mikrovlnná trouba a základní kuchyňské vybavení.

Co musím udělat před začátkem projektu?
Napište na divadelni.dilny@seznam.cz, Váš start v projektu, a to, jestli přijdete hned na výkop 21. 7. 2018 v 10:00 na Starou plovárnu v Jihlavě anebo Vás máme očekávat jindy. Pokud jste s námi ještě nekomunikovali přidejte k informacím Vaše jméno, příjmení, bydliště, datum narození, email, telefon a krátký text o Vás a o tom co od projektu očekáváte.

Kdo za projekty stojí?
Hlavní postavou Letních divadelních projektů je herec, režisér, výtvarník a loutkář v jedné osobě Jakub Škrdla. Ten také společně se svojí ženou dramaturgyní Barborou Jandovou založil Divadlo Tejp. Pro Letní projekty spojilo Divadlo Tejp síly s prostorem pro nezávislé projekty Divadlem DIOD.

Divadlo na Staré plovárně se uskuteční s podporou Statutárního města Jihlavy a Divadlo na Štěpnickém rybníku v Telči se uskuteční s podporou města Telče a Panského dvora Telč.

Odkazy na webové stránky subjektů podílejících se na projektu:
Divadlo Tejp http://tejp.cz/
Divadlo DIOD https://www.diod.cz/
Město Jihlava https://jihlava.cz/
Město Telč https://www.telc.eu/
Panský dvůr Telč https://www.panskydvurtelc.cz/

Kontakty:
Kateřina Kodysová, produkční projektu: 731 682 036, divadelni.dilny@seznam.cz
Jakub Škrdla, vedoucí projektu, Divadlo Tejp: 777 790 693, jakub.skrdla@seznam.cz
Adam Hruška, doprovodný program, Divadlo DIOD: 777 798 588, adam.hruska@diod.cz

Na všechny účastníky se moc těšíme!