Panský dvůr Telč

Historie Panského dvora

Panský dvůr Telč byl nedílnou součástí zámeckého hospodářství. Vznikl krátce po husitských válkách a v průběhu staletí prošel několika změnami. Obrázek si můžeme udělat z období 16. století, kdy na Telčském zámku sídlil Zachariáš z Hradce, který mimo to, že byl vzdělaný šlechtic a humanista, byl i výborným hospodářem. Za jeho působení spadalo po panství pět dvorů: u Rozkoše, u Žatce, u Šašovic, u Radkova a největší Telčské panství.

Na počátku 18 století se panství stalo majetkem rodu Lichtensteinů, větve Podstatzký. Rod Lichtenstein, vlastnil panství až do r. 1945.

Konec velkostatků přichází se vznikem Československa. Ve 20. století přechází pod státní zprávu a dále funguje jako školní statek pod zdejší zemědělskou školou.

V roce 2004 dochází ke spojení zemědělské školy a gymnázia a školní statek zaniká. Několik let budovy v areálu chátrají a nemají využití.

Město Telč v roce 2007 vyhlásilo soutěž o budoucího nájemce a provozovatele. Na toto reagovala v roce 2009 soukromá společnost PDT, která areál za přispění evropské unie zrekonstruovala. Firma přitom nezapomněla na historický základ Panského dvora, mohl tak vzniknout nový volnočasový areál, z kterého se nevytratila historie.

Kultura, adrenalin, sport i odpočinek

Jste rodič, učitel, ředitel firmy, milovník adrenalinu nebo máte raději pohodu? U nás jste správně! Vítejte v areálu určeném pro aktivní trávení volného času. Nabízíme pestrý program pro každou příležitost.

Lezecké centrum – lanový park s cepíny, lezecká stěna, vysoké překážky, nízké lanové překážky – potřebné vybavení zapůjčíme a k dispozici Vám budou zkušení instruktoři
Herna pro děti s kavárnou – kryté dětské hřiště znamená pohodu pro Vás a pohyb pro Vaše děti
Zajímavé expozice – lesnictví, rybníkářství, život na panství i hospodářské stroje + vědomostní kvíz
Infocentrum – zajišťuje prodej vstupenek do areálu Panského dvora, informace o Telči a jejím okolí a další služby
Půjčovna elektrokol – v nabídce jsou kola treková i městská
Prostory k pronájmu – společenské sály, prostorný dvůr – svatby, konference, přednášky, coffee break a jiné akce
Kulturní vyžití – divadla, festivaly, dětské tábory, výstavy
Programy pro organizované skupiny – programy vytvoříme na míru nejen pro školy a firmy.
Na Vaši návštěvu se těší celý tým Panského dvora Telč!

Fotogalerie Panský dvůr