Panský dvůr Telč

Historie Panského dvora

Panský dvůr Telč byl nedílnou součástí zámeckého hospodářství. Vznikl krátce po husitských válkách a v průběhu staletí prošel několika změnami. Obrázek si můžeme udělat z období 16. století, kdy na Telčském zámku sídlil Zachariáš z Hradce, který mimo to, že byl vzdělaný šlechtic a humanista, byl i výborným hospodářem. Za jeho působení spadalo do panství pět dvorů: u Rozkoše, u Žatce, u Šašovic, u Radkova a největší Telčské panství.

Na počátku 18 století se panství stalo majetkem rodu Lichtensteinů, větve Podstatzký. Rod Lichtenstein, vlastnil panství až do r. 1945.

Konec velkostatků přichází se vznikem Československa. Ve 20. století přechází pod státní zprávu a dále funguje jako školní statek pod zdejší zemědělskou školou.

V roce 2004 dochází ke spojení zemědělské školy a gymnázia a školní statek zaniká. Několik let budovy v areálu chátrají a nemají využití.

Město Telč v roce 2007 vyhlásilo soutěž o budoucího nájemce a provozovatele. Na toto reagovala v roce 2009 soukromá společnost PDT, která areál za přispění evropské unie zrekonstruovala. Firma přitom nezapomněla na historický základ Panského dvora, mohl tak vzniknout nový volnočasový areál, z kterého se nevytratila historie.

Kultura, adrenalin, sport i odpočinek

Jste rodič, učitel, ředitel firmy, milovník adrenalinu nebo máte raději pohodu? U nás jste správně! Vítejte v areálu určeném pro aktivní trávení volného času. Nabízíme pestrý program pro každou příležitost. Panský dvůr Telč je volnočasový areál, určený všem generacím. Najdete zde unikátní Lanové centrum, Hernu pro děti s kavárnou, Infocentrum půjčovnu elektro-kol i příjemné ubytování v novém penzionu. V průběhu roku pořádáme kulturní akce přes výstavy, divadla, koncerty, festivaly, dětské tábory i na míru ušité školní a firemní dny.
Tak neváhejte a přijďte se bavit s námi! Otevírací doba a ceník

Fotogalerie Panský dvůr