Výstavy pro děti i dospělé

Výstava O životě na panství

stálá expozice

Najdete zde zajímavosti o životě v podzámčí s exponáty ze sbírek Národního zemědělského muzea. K vidění je i výstava loutek na téma Karel IV., které vznikly při Letní divadelní dílně v Panském dvoře. Dokážete s dětmi správně vyplnit vědomostní kvíz? Nebo je společně s naším průvodcem vypravíte na tajemnou Cestu za pokladem? Děti si vyzkouší chůzi na chůdách, házení šišek do proutěného koše, převážení pytlů slámy na trakaři a další dovednosti z podzámčí.

• život na panství
• dobová světnička
• lesnictví
• rybníkářství
• hospodářské stroje
• výstava loutek na téma Karel IV.
• vědomostní kvíz
• aktivity pro děti

MAPA AREALU PANSKY DVUR TELC
MAPA AREALU PANSKY DVUR TELC

MAPA AREALU PANSKY DVUR TELC

Svět snů a intuice - výstava obrazů

září – říjen, TIC Panského dvora

Jméno: Ivana
Příjmení: Knapová
Datum narození: 5.4.1967

O mém životě:
Narodila jsem se v Jižních Čechách a idylické dětství strávila v malém městečku Velešín blízko Českého Krumlova. Zhruba od 10 let jsem věděla, že nutně potřebuji jít na výtvarnou střední školu. Moji rodiče naštěstí usoudili, že jsem natolik praktická a samostatná, že mě ve 14 letech pustili do Prahy a já mohla strávit 4 úžasné roky na SPŠGrafické.
Opravdu tvrdá škola nastala ovšem až po maturitě. Ve 30 jsem byla najednou sama s dvěma malými dětmi, bez prostředků, bez zaměstnání…naštěstí s milujícími a pomáhajícími rodiči za zády, se šikovnýma rukama a hlavou plnou nápadů. Začala jsem tedy “podnikat”- tedy živit se jako živnostník. Období následovala různá, ale výrobou textilních dárkových a dekoračních drobností a polštářků jsem se živila (pod značkou Ivka – Lehkoživka) dalších 20 let. Najednou mě to ale přestalo bavit. A co mě nebaví, to nedělám. O složitosti dalších rozhodnutí a o tom, že člověk míní, ale stát mění se můžete dočíst v blogu, na který najdete odkaz na mých wwstr. na Fleru. Cítila jsem velkou potřebu začít se vyjadřovat štětcem – tedy malbou, ale zároveň tu stále byla realistická potřeba nějakého finančního příjmu. Nakonec se to poskládalo tak, že pracuji jako chůva v jesličkách a téměř všechen volný čas věnuji tvorbě. Baví mě to totiž ze všeho nejvíc. Odlákat mě může jenom čtyřnohý chlupatý miláček, příroda a sem tam i zbytek té mé milované bandy (manžel, synové, rodiče, vnoučata….)
Během těch 20 let, kdy jsem se věnovala šité tvorbě jsem vystavovala několikrát, vždy společně s dalšími výtvarnicemi – kamarádkami. Moje polštářky, panenky a andělé doplňovaly obrazy malířky Zuzany Honsové a Hany Klímové. Jestliže sami šijete, doporučuji k inspiraci mou fotogalerii zde: http://ivka-lehkozivka.rajce.idnes.cz/ Toto je moje první samostatná výstava a první výstava tvorby malířské. Maluji krátce a zatím pořád zkouším, objevuji a odvažuji se. Neklást sám sobě hranice a dovolit inspiraci volně proudit bez rozumových námitek je to nejtěžší. Vývoj od učesaného realismu k rozmarům čisté intuice můžete vysledovat podle data na popiscích pod obrazy. Kdoví, kam se to za pár let vyvine?

O výstavě:
Název výstavy: Svět snů a intuice
Výtvarná technika: malba (akryl)

K této výstavě mě přivedla a “donutila” milá Sylvie Muselová, která zde již vystavovala. Živí se podobně, jako jsem to 20 uplynulých let dělala já, takže ji mohu snad nazvat kolegyní. Viděla na FB mé první malované pokusy a – už to bylo. S paní organizátorkou mě zkontaktovala kolem vánoc a já si řekla, že jestliže výstavní termín bude zářijový, mám 8 měsíců na to, abych něco vytvořila a sama sobě ujasnila, jestli to bude zralé k prezentaci či k ostudě. Nejsem tedy rozhodně falešně skromná a největší obdivovatelkou mých obrazů jsem já sama. Udivuje mě proud radosti, kterou cítím, když vezmu štětec do ruky, udivuje mě proud naléhavých příkazů, které stačí jen následovat, nepřemýšlet a dílo vzniká jaksi “samo”. Udivuje mě ovšem i to, že se obrazy líbí i dalším lidem a nejvíc ze všeho mě udivuje, že se najdou tací, kteří jsou ochotni si obraz koupit. A o čem tato výstava vypovídá? O tom, že je správné, krásné a nadějné naslouchat své duši, dát jí čas a prostor a následovat radost! I když doma nejste prorokem a chce se po vás zejména teplá večeře a aspoň v sobotu koláč ke kafi. Jsem li vám já a mé obrazy inspirací k jakékoli vlastní tvorbě – je účel této výstavy naplněn. Děkuji.

KONTAKT
Telefon: 605287830
E-mail: knapovaivana5@gmail.com
Web: https://www.fler.cz/…ivka-knapova
FB: https://www.facebook.com/…ysenadlabem/
fotogalerie – http://ivka-lehkozivka.rajce.idnes.cz/

MAPA AREALU PANSKY DVUR TELC

Fotogalerie Stálá expozice Život na panství