Výstavy pro děti i dospělé

Výstava O životě na panství - stálá expozice

Najdete zde zajímavosti o životě v podzámčí s exponáty ze sbírek Národního zemědělského muzea. K vidění je i výstava loutek na téma Karel IV., které vznikly při Letní divadelní dílně v Panském dvoře. Dokážete s dětmi správně vyplnit vědomostní kvíz? Nebo je společně s naším průvodcem vypravíte na tajemnou Cestu za pokladem? Děti si vyzkouší chůzi na chůdách, házení šišek do proutěného koše, převážení pytlů slámy na trakaři a další dovednosti z podzámčí.

• život na panství
• dobová světnička
• lesnictví
• rybníkářství
• hospodářské stroje
• výstava loutek na téma Karel IV.
• vědomostní kvíz
• aktivity pro děti

Otevírací doba a ceník

OMALOVANKY KOCOUR

EXPOZICE LESNICTVI
EXPOZICE RYBNIKARSTVI

Výstava obrazů Vladislavy Štanclové - březen, duben

Jsem narozena v roce tygra, měsíci draka, dni buvola a hodině zajíce, pod Javořicí.

Moje babička měla za kamaráda malíře, který neměl rád malé děti, tak jsem se učila míchat barvy sama podle jeho obrazů. Na dlouhé roky jsem to zapomněla, ale moje duše si jen pomalu rozpomínala na to, že mě to bavilo. Na mateřský jsem se pokoušela namalovat pár obrazů převážně moře a lodí, ale nebylo to ono. Až když jsem měla mít výstavu fotografií v divadle Na Kopečku v Jihlavě, jsem se rozhodla, že k tomu Ty obrazy domaluji a vystavím. Jenže moje duše chtěla malovat jiný věci, jak lodě a to jak nad těmi plátny přeprala moje ego byl velmi očistný a slzavý proces. Přemalovala jsem všechny ty obrazy lodí, který jsem chtěla vystavit v prostorách divadla Na Kopečku v zásadě 4 barvami a abstraktně. Později jsem se dozvěděla, že Rosekruciáni používají ty barvy na očistný proces ducha, což mi přišlo velmi příznačné. Když obrazy visely v prostoru, pro který byly namalovány, uvědomila jsem si, že mi šlo malovat až když jsem znala důvod. Napadlo mě tentokrát namalovat obrazy ne pro prostor, ale přímo na člověka. Tak vznikla série abstraktních obrazů při kterých jsem se naciťovala na lidi, kteří mě nějak zásadně ovlivnili na mojí cestě životem.Později k těm obrazům přistoupil člověk, který z nich začal číst charaktery těch lidí. Opět mi padla brada. Já si uvědomila ten jiný rozměr, který nevidím očima, ale cítím v barvách. Následovaly obrazy na pocity a emoce ze situací v životě.

Obraz SPOLEČENSTVÍ vznikl z jedné terapeutické skupiny, kdy jsem si uvědomila, že jsem součástí celku a příběhy jiných, cizích žen se mnou v nějakém okamžiku souzní, aniž bych si to osobně prožila. Obraz VYŠŠÍ JÁ vznikl při napojování se na něco, co mě přesahuje. Obraz RADOST vznikl po jednom radostným sexuálním zážitku. Další dva obrazy patří k sobě. Byly namalovány současně. Přebytek barev z jednoho podpořil ten druhý. Myslela jsem při tom na dvě duše, které se před narozením domluvili, že se budou podporovat a pomáhat si. Říkám jim DVOJPLAMENY. Další obraz se jmenuje KVĚT Z RAJSKÉ ZAHRADY. Namalovala jsem ho dávno před tím, než jsem se v meditaci do rajské zahrady skutečně podívala. Další obraz byl namalován, abych se podívala, jak vnímám situaci, se kterou jsem si neuměla poradit. Kamarádka se rozhodla ve 40 letech podstoupit ženskou operaci a já vnímala tu beznaděj, že jsem jí neuměla pomoct a ani ji obrátit na jinou cestu. Dala jsem jí ten obraz na nějaký čas domů, abych k ní promluvila skrz barvy, když slova neslyší. Potom jsem si ten obraz vzala zpět a přemalovala ho. V duchu jsem se naciťovala na léčení jejích problémů. Teď když se na ten obraz dívám, vidím a vím, že je hluboce léčivý. Říkám mu SVĚTLO V DUŠI. Poslední obraz se jmenuje VÁŠEŇ. Byl namalován proto, abych v barvách viděla svůj platonický citový vztah k jednomu muži. Opět ten obraz říká víc, než jsem schopná vidět. Ty informace se ke mě dostávají skrz lidi, kteří v něm jsou schopni číst. Sousoší tří tančících miminek se jmenuje TÁTOVY SESTŘIČKY. Je vytvořeno jako pocta třem dívkám, kterým nebylo umožněno žít v této realitě. Narodily se buď mrtvé, nebo brzy zemřely. Nejdůležitější poselství pro mě byla potlačená rodinná bolest z jejich ztráty, která na mě přešla, aniž bych já konkrétně o dítě přišla, protože se o nich nemluvilo. Dozvěděla jsem se o nich až po smrti babičky-jejich matky z úmrtních listů. Barvy, které jsem na ně použila nejsou náhodné, ale pod nasvícením barevným světlem mění barvy a budí dojem pohybu energie.

Těší mě, že Vám mohu představit své vnímání světa. Nejdůležitější pro mě je ta hra s barvami, která mi dělá radost a ty momenty překvapení, které zažívám při vidění obrazu jako celku. 

S láskou Vlaďka

E-mail: vladkastanclova@seznam.cz
FB: profil Vladislava Štanclová

VYTVARNICE VLADKA STANCLOVA

Fotogalerie Stálá expozice Život na panství